XVI Przegląd Teatrzyków

XVI Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7  w Krakowie
Świat muzyką malowany

Świat jest teatrem, aktorami ludzie.
William Shakespeare

Gdy w piątek 1 grudnia na zegarach wybiła godzina dziewiąta, w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 7 rozpoczął się XVI Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków. Wydarzenie wyczekiwane przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli miało charakter inspirującego spotkania pod hasłem Świat muzyką malowany….

Już na początku imprezy gołym okiem można było dostrzec ogromny zapał oraz pasję do aktorstwa, zarówno u najstarszych uczestników, jak i u ich młodszych kolegów. Warto zwrócić uwagę, że teatralną atmosferę w szkole podsycała organizacja wydarzenia na wzór profesjonalnych spektakli. W tym roku oprócz Szkoły Podstawowej nr 66 na naszej scenie występowali przedstawiciele Szkół Podstawowych nr62, 111, 132 oraz Przedszkola Nr 23. Obecna była również Dyrekcja, nauczyciele oraz rodzice uczniów. Mieliśmy także przyjemność gościć Panią Jolantę Zawistowicz, reprezentującą NSZZ Solidarność Kraków-Podgórze.

Wydarzenie rozpoczęło się występem chóru szkolnego, adekwatnie do hasła świat muzyką malowany…. Następnie Pan Dyrektor, Jacek Tomana przywitał obecnych krótkim przemówieniem, w którym przypomniał słowa godne zapamiętania: Szkoła jest na tyle teatrem, na ile teatr bywa szkołą. Każdemu spektaklowi z czujnością przyglądało się Jury w składzie: Pani Jadwiga Sekuła, Pani Anna Skalmierska oraz Pani Patrycja Bednarska.

Wszystkie wydarzenia na scenie odbywały się pod okiem malarza (Kamil Janawa z klasy VI) i jego muz, którzy na koniec występów zaprezentowali swój obraz, świat opleciony kluczem wiolinowym, symbolem muzyki.

Pierwszy spektakl pod tytułem Pory roku, należał do Przedszkola nr 23. Mieliśmy wówczas okazję obejrzeć świat leśnych zwierząt i drzew, w towarzystwie przejmującej muzyki. Każda z pór roku wykonywała energiczny taniec, dzięki któremu zostały one zaprezentowane w zupełnie nowym wydaniu. Wiosna, Lato Jesień i Zima zostały ożywione przez naszych przedszkolaków pięknymi strojami oraz grą aktorską. Dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami włożyły z pewnością mnóstwo pracy w przygotowanie występu.

Następnie powitaliśmy na scenie Szkołę Podstawową nr 62, wraz ze spektaklem pod tytułem O Zuzannie  co nie chciała być panną. Jest to historia dziewczynki, która wciąż pytała dorosłych kiedy przyjdzie jej kolej na zamążpójście. W efekcie dociekliwość ta została ukarana uwagą w dzienniczku ucznia. W końcu, w wyniku andrzejkowych wróżb okazuje się, że Zuzanna wyjdzie za mąż pierwsza. Dziewczyna zostaje jednak do tego zniechęcona wizją codziennej, szarej rzeczywistości. Podczas występu widownia często reagowała śmiechem, zamierzony przez twórców efekt został więc osiągnięty.

Dzięki uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 132 zostaliśmy przeniesieni do magicznego świata w przedstawieniu pod tytułem „Dawno temu w Bajlandii”. Tytułowa kraina to świat bajkowych stworzeń, w którym można spotkać postacie znane nam
z opowieści poznanych w dzieciństwie. Królewskie rodzeństwo ma jednak dość bajkowego świata, postanawia z niego uciec, przeżywając najróżniejsze przygody. Wszystko zostało zaprezentowane w pięknych strojach i przy przejmującej muzyce.

Starsi koledzy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 132, zagwarantowali widzom kolejną dawkę śmiechu w spektaklu pod tytułem „Bastuś story”. Siódmoklasiści zaprezentowali nam nowoczesną lekcję muzyki ze szczyptą wątku kryminalnego. Występ pełen zwrotów akcji porwał widzów w świat codzienności nastolatków, szkolnych ławek oraz miłości do muzyki.

W pierwszym dniu grudnia zostaliśmy przeniesieni do zimowego świata
w przedstawieniu Zimowy koncert. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 111 wykonali dla nas taniec do rytmów, przywołujących świąteczne wspomnienia. Dzieci przedstawiły historię Zimy oraz jej przyjaciółek śnieżynek, które przygotowują świat na przyjście białej pory roku. Na końcu występu okazuje się, że wbrew pozorom Zima jest bardzo lubiana i wyczekiwana przez dzieci. Cudowna atmosfera spektaklu z pewnością była wstępem do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Na koniec z niecierpliwością przywitaliśmy na scenie uczniów z naszej szkoły (Szkoła Podstawowa nr 66). Dzieci zabrały nas w podróż dookoła świata w przedstawieniu pod tytułem Tańcem i muzyką przez świat. Lot samolotem przez wszystkie kontynenty został wzbogacony tańcem i muzyką charakterystyczną dla każdego z obszarów. Energia zaprezentowana na scenie udzieliła się wszystkim widzom. Byliśmy bardzo dumni z naszych przedstawicieli.

Podczas obrad jury, z pewnością trudnych, czas umilił nam konkurs wiedzy teatralno-muzycznej. Później sędziowie zdecydowali, że wszyscy wykonawcy powinni zostać nagrodzeni. Każdy z występujących  otrzymał zatem cenne nagrody i dyplomy, które
z pewnością będą pełniły rolę pamiątek po tym wyjątkowym dniu. W związku z tym serdecznie dziękujemy za pomoc naszym sponsorom: Radzie Dzielnicy VIII, Carrefourowi Polska, Kauflandowi Polska, KMPO NSZZ „Solidarność”, Niemczyk Catering oraz Panu Niemczykowi.

Na zdjęciach widzimy uśmiechnięte i rumiane buzie dzieci, które na pewno zapamiętają ten dzień na długo. Dzięki nim również my, widzowie z niecierpliwością będziemy wyczekiwać kolejnego Międzyszkolnego Przeglądu Teatrzyków. Pierwszego dnia grudnia gościliśmy w naszej szkole nie tylko uczniów oraz ich opiekunów. Obecna była również magiczna i wzniosła atmosfera teatru w towarzystwie ekscytacji i ciekawości wobec czekających nas przeżyć. Z tą niecierpliwością czekamy więc na następny rok i kolejne wzbogacające nas niezwykłe wrażenia.

Anna Pasiut

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.