zaloguj się   |    mapa strony   |

Wydarzenia w roku szkolnym 2016/2017

 

Dzień Kultury Angielskiej

Pierwsze Kroki na Śniegu

Wieczór poetycki

Godzina Kodowania

Korowód Świętych

 

 

 

 


Dzień Kultury Angielskiej

 

Po dwuletniej przerwie wróciła do nas tradycja Dnia Kultury Angielskiej, organizowanego przez nauczycieli języka angielskiego. 03.04.2017 uczniowie naszej szkoły mieli okazję posłuchać oryginalnej mowy w języku angielskim, poznać cechy różniące kraje anglojęzyczne, odwiedzić wirtualnie Londyn – miasto, które nigdy nie zasypia.

Nasze spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem dokumentalnego filmu „ The English Language”, który zwrócił uwagę na kraje anglojęzyczne, ich charakterystyczne cechy wyróżniające ze względu na położenie i kulturę.

Następnie udaliśmy się na wyspy brytyjskie, gdzie rozpoczęliśmy wycieczkę po Londynie. Podążając Śladami Królowej Elżbiety, zaczęliśmy zwiedzanie miasta od Pałacu Buckingham, który niewątpliwie jest symbolem monarchii brytyjskiej. Szkoda, że nie mogliśmy wypić herbatki u Królowej Elżbiety II.

Po przejściu przez Royal Park dotarliśmy do ulicy Downing Street, gdzie urzęduje premier Wielkiej Brytanii, ale także znajduje się biuro królowej. A stąd to już tylko kilka kroków do The houses of Parliament i Westminster Abbey. Podążając mostem Westminster Bridge dotarliśmy do London Eye. Poprzez liczne muzea, gdzie można zobaczyć eksponaty z całego świata, a dalej przez Tower Bridge dotarliśmy do najbogatszego, ze względu na przechowywane skarby, ale też najbardziej mrocznego miejsca w Londynie - Tower of London.

Po wyczerpującym zwiedzaniu pełnym wrażeń warto usiąść w jednej z restauracji miasteczka China Town, choć to nie ma nic wspólnego z tradycja angielską, ale przypomina o wielokulturowości Londynu. A na zakończenie, żegnając się z Londynem warto zrobić zakupy w Harrodsie , albo przynajmniej ze względu na ceny potraktować ten dom handlowy jako zabytek architektury z przełomu wieków. Oczywiście to nie wszystko co można zobaczyć w Londynie. Uczniowie przekonali się, że to miasto tętni życiem przez całą dobę.

W czasie podróży po Londynie, można było podzielić się swoją wiedzą na temat Wielkiej Brytanii. Podsumowując pierwszą część spotkania, uczniowie wzięli udział w mini konkursie wiedzy o Londynie, a młodsi w zawodach podrzucania naleśnika. Jak się okazało nie jest to łatwe, nawet dla największych smakoszy naleśników.

W drugiej części spotkania zaprezentowali się nasi uczniowie. Sala została wprawiona w ruch słuchając piosenek w wersji angielskiej, w wykonaniu uczennic kl IIIb i IVa. Wszyscy, którzy marzyli o tym, aby zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych, niestety rozczarowali się. W przedstawionej prezentacji, przez ucznia kl. IVa, przekonali się, że warunki są trudne do spełnienia.

Na zakończenie Dnia Kultury Angielskiej, uczniowie naszej szkoły wprowadzili nas w świat bajki z odrobiną współczesności. Bo kto nie marzy o tym, by być pięknym i bogatym? Ale wszystko mogło spełnić się dzięki dobroci Kopciuszka. „Cinderella”, to tytuł przedstawienia w wykonaniu kolegów i koleżanek klasy VI, oczywiście w wersji angielskiej.

Uczniowie naszej szkoły mają świadomość, dlaczego tak ważne jest uczenie się języka obcego i poznanie kultury innych państw. Bo czy nie lepiej zrozumieć drugiego człowieka, kiedy nie tylko znamy jego język?

Teresa Lewandowska

 

 

 

 

 

 


do góry

Pierwsze Kroki na Śniegu

 

 

Nasi uczniowie wzięli udział, w kursie narciarskim i snowboardowym w Sieprawiu. Czterodniowe, marcowe zajęcia odbyły się w ramach programu „Pierwsze kroki na śniegu” realizowanego przez Wydział Sportu UMK.

Mimo wczesnych zajęć, uczniowie licznie i chętnie skorzystali z programu, odważnie stawiając czoło nastrojom pogody, która i tak nie przeszkodziła tym najbardziej wytrwałym i odważnym. Nie obyło się bez upadków, przewrotów i piruetów. Jednak najważniejszy był cel, który został zrealizowany. Dzieci opanowały siadanie na orczyk oraz zjeżdżanie z górki, a nawet niektórzy zadziwiająco szybko nauczyli się umiejętnie jeździć na nartach jednocześnie żonglując śnieżką w czasie jazdy. A to dopiero sztuka, szczególnie dla tych, którzy po raz czwarty mieli narty na nogach.

Chwile spędzone na stoku okazały się niepowtarzalną przyjemnością spędzenia czasu na wolnym powietrzu i w doborowym towarzystwie.

 

 

Teresa Lewandowska

 

 

 

 


do góry

Wieczór poetycki

 

Poezja

 

                                   Poezja to biała plama na czarnym tle,

                                   albo śpiew strumyka przy wtórujących słowikach…

                                   Ktoś powiedział, że to nieprawda , że to stek bzdur.

                                   Ale ja wiem, że to wiatr, który szepcze do ucha,

                                   bukiet kwiatów od kogoś drogiego,

                                   dobre słowo – ot tak z potrzeby serca.

                                   Albo po prostu, uśmiech dziecka - marzenie,

                                   takie proste, zwiewne, serdeczne…

                                   - to jest prawdziwa poezja.

 

 

 „Dziecko rozumie więcej, czuje bardziej…” to hasło wieczorku poetyckiego, który odbył się 24.01.2017 r. w naszej szkolnej auli. Czy recytacja wierszy stanie się nową tradycją? Na to się zapowiada. Chociaż dopieropo raz drugi, spotkaliśmy się na deskach naszej małej sceny to mamy nadzieję, że nie po raz ostatni.

Przygaszone światło, wieczorowy nastrój i widownia jak zaczarowana słowami Hanny Januszewskiej, Ewy Szelburg- Zarembiny, Danuty Wawiłow czy Jarosława Iwaszkiewicza. Przy akompaniamencie muzyki klasycznej, w wykonaniu naszej małej orkiestry, tego wieczoru, udało nam się zaczarować każdego. Ukołysani strumieniem wierszy oddaliśmy się magii chwili.

 Z całą pewnością wydarzenie to można zaliczyć do udanego. Bo co może być lekiem na ból głowy, na dzień za długi, na kartkówkę z matmy, czy niepogodę w sercu?

 

W wieczorku poetyckim udział wzięli:

Uczniowie klasy VI – Filip Bajak, Karolina Sterecka, Iga Skrzypiec, Julia Skorczyńska

Uczniowie klasy V-  Karolina Jurek,  Kamil Janawa,   Kacper Chalcarz,  Sandra Bańduła, Julia Knotek, Jakub Giermek

Uczniowie z kl IVa – Lidia Szczypczyk, Wiktoria Wcisło, Kasia Wolska, Kamil Woch,  

         Sonia Najmoła. Emilia Machno

Uczniowie z kl IVb – Paweł Trzyna, Emilia Szwajdych, Karolina Adamik, Wiktoria Sawicka,

                                   Amelia Lelek.

Organizatorzy wieczorku: p. Roksana Kijak i p. Teresa Lewandowska.

Zdjęcia: p. Robert Szwajdych.

 

 

Teresa Lewandowska


 

 

 


do góry

Godzina Kodowania

W grudniu, w ramach Tygodnia Edukacji Nauk Informatycznych, uczniowie klas II – VI uczestniczyli w „Godzinie Kodowania” - globalnej akcji, której celem jest pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw programowania. Podobnie jak dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów, nasi uczestnicy poznawali podstawy informatyki wraz z postaciami ze znanych bajek. Największym zainteresowaniem cieszyły się labirynty z Angry Birds, Anną i Elsą, Moaną oraz oczywiście Minecraftem.


 

 


do góry

 

 

Korowód Świętych

 

KOROWÓD ŚWIĘTYCH - Taki duży, taki mały może świętym być!!!

28 października w naszej szkole pojawiły się ciekawe postacie wprost z samego nieba :) Prawie 100 uczniów, od klasy pierwszej po szóstą, przygotowało piękne przebrania świętych i błogosławionych. O oznaczonej godzinie barwny korowód przeszedł do auli, gdzie uczniowie przedstawiali swoich patronów. Nie zabrakło wspólnego śpiewu i radosnej atmosfery, bo przecież "każdy święty chodzi uśmiechnięty". Dziękujemy uczniom i Rodzicom za zaangażowanie w zapoznawanie dzieci z życiorysami świętych, przygotowanie strojów i gratulujemy pomysłowości. 

 


     

   

 

 

 


do góry