XV Przegląd Teatrzyków

Czy to bajka, czy nie bajka?– czyli kilka słów o XV Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Krakowie

Grudzień to czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i doskonały okres na wprowadzenie wszystkich w świat fantazji. Już od piętnastu lat grono pedagogiczne, uczniowie oraz pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 przy ulicy Skotnickiej, dokładają wszelkich starań, by tak duże przedsięwzięcie, jakim jest Międzyszkolny Przegląd Teatrzyków Dziecięcych, zakończyło się powodzeniem. Tak było i w tym roku.

Jeszcze tylko symboliczne przecięcie wstęgi i możemy zaczynać.

2 grudnia o godzinie 8.30 spotkaliśmy się w auli szkolnej by podziwiać występy młodych artystów.

Wydarzenie rozpoczął swoim wystąpieniem pan Dyrektor Jacek Tomana. Przywitał zgromadzoną publiczność: dzieci, nauczycieli, rodziców oraz jury w składzie: pani Anna Skalmierska, pani Jadwiga Sekuła oraz pan Paweł Krasny. Po czym nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi.

Do baśniowego świata, pod czujnym okiem pani Teresy Baki, wprowadziły nas: Królewna Śnieżka, babcia Czerwonego Kapturka oraz cztery wesołe krasnoludki, które w doskonały sposób przeplatały się z występującymi na scenie aktorami.

Z roku na rok jest nas więcej!

Przegląd cieszy się coraz większym powodzeniem. W tegorocznym finale wzięło udział aż sześć Szkół Podstawowych: nr 54, 111, 132, 133, 62 oraz 66, a także dwa Przedszkola: nr 23 i Przedszkole w Wielkich Drogach.

Dzięki występom małych artystów pogłębiliśmy wiedzę na temat bajek, które w erze telewizji, komputerów oraz gier odchodzą do lamusa.

Poszczególne grupy teatralne największy nacisk kładły na korzyści, jakie płyną z czytania bajek: rozwijanie wyobraźni, kształtowanie kreatywności oraz twórczego myślenia. Uwagi te wszystkich skłoniły do refleksji.

Mimo młodego wieku aktorzy doskonale poradzili sobie z wyzwaniami, jakie postawiła przed nimi scena. Zachwycili nas: wielobarwnymi strojami; mogliśmy zobaczyć piękną rodzinę jeży, zielone żaby w stawie, Białą Królową, Czerwonego Kapturka, smoki oraz krasnoludki; doskonałą dykcją, otwartością i kreatywnością w prezentowanych scenach. A wszystko to z dodatkiem muzyki. Dowodem na wyjątkowy charakter przedsięwzięcia były rozbrzmiewające co chwilę oklaski.

Jury miało trudny orzech do zgryzienia.

Kulminacyjnym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Komisja szczególną uwagę przywiązała do profesjonalnego stroju młodych artystów. Po długich naradach postanowiono wręczyć nagrody w kilku kategoriach, np.: za formę przekazu i kontakt z publicznością, fantastyczne stroje i bajkę z morałem oraz walory edukacyjne i urok osobisty. Dowodem na to, że jury miało trudny orzech do zgryzienia jest fakt, że przyznano dodatkowe wyróżnienia za najlepszą grę aktorska oraz najatrakcyjniejszy skrój. Doceniony został również wkład nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom.

Punktem finałowym tego etapu było wręczenie nagród za udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym o tym samym tytule.

Jak co roku mogliśmy liczyć na wsparcie sponsorów: Radę Dzielnicy VIII, Niemczyk Catering, Kaufland Polska, Carrefour Polska, NSZZ Solidarność Kraków Podgórze, którzy ufundowali ciekawe nagrody oraz rodziców, którzy nie szczędzili sił w przygotowaniu fantastycznych strojów. Bez Was przedsięwzięcie to nie miałoby takiego rozmachu.

Niewątpliwym wnioskiem nasuwającym się po XV Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrzyków jest fakt, że Ci młodzi ludzie przekonali nas, że nawet mały aktor przedstawiając wartościową sztukę może skłonić do refleksji i sprawić, że dorosły poczuje się jak dziecko i  przeniesie się do zaczarowanego świata bajek.

Na zakończenie niech w pamięci pozostaną nam słowa jednego z występujących uczniów:

Być aktorem, trudna sprawa,

Nie każdemu biją brawa.

Ale mówiąc między nami,

Nas żegnają oklaskami.

Do zobaczenia za rok!

Nauczyciel SP 66

Roksana Kijak

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: