Wydarzenia w roku szkolnym 2017/2018

Dzień Kultury Angielskiej

13.04.2018 roku, po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Kultury Angielskiej, organizowany przez nauczycieli języka angielskiego. Wiszące na drzwiach sal lekcyjnych symbole monarchii brytyjskiej i innych państw anglojęzycznych to już tylko wspomnienie po corocznej imprezie, kultywowanej w naszej szkole od kilku lat.

Głównym celem takiej imprezy jest poszerzenie wiedzy na temat krajów anglojęzycznych, a szczególnie Wielkiej Brytanii, państwa, którego językiem posługujemy się na naszych lekcjach. Zajęcia kulturowe niosą ze sobą nie tylko ogrom wiedzy, której nie sposób przekazać podczas codziennej nauki języka, ale również kształtują wrażliwość na odmienność, budują wzajemny szacunek i integrują.

Uczniowie gremialnie uczestniczyli w lekcjach kulturowych, zdobywając nowe wiadomości, wsłuchiwali się w tajemnice mrocznych legend i innych ciekawostek kulturowych, a przy okazji dzielili się własnym doświadczeniem z pobytu w krajach anglojęzycznych.

Wydarzenie kulturowe połączone było z licznymi konkursami, nie tylko sprawdzającymi ogólną wiedzę na temat państw, w których używa się języka angielskiego na co dzień, ale również sprawdzającymi umiejętności zręcznościowe, takie jak podrzucanie naleśników. Jeszcze inne konkursy sprawdzały talenty plastyczne – „Bohater anglojęzyczny” czy sprawności percepcyjne, na przykład układanie mapy z puzzli, przyporządkowywanie flag do poszczególnych państw. Dużą atrakcją był konkurs rozrywania dwudziestodolarówki i smakowanie syropu klonowego. W klasach starszych uczniowie samodzielnie przygotowali i przedstawili prezentacje, w wersji angielskiej na temat Australii i Nowej Zelandii. Niektóre klasy włączyły się bardzo aktywnie, dekorując swoje sale lekcyjne lub przebierając się w różnobarwne stroje przypominające symbole niektórych państw.

Z pewnością takie spotkania mają wymiar motywujący uczniów do nauki języka, który jest nie tylko środkiem do zdobycia ocen w szkole, ale też do poznania innych kultur. Chcemy, aby nasi uczniowie stali się tolerancyjnymi obywatelami Europy i Świata, nie zatracając przy tym własnej odrębności kulturowej. Poznając język i kulturę innych państw, uczymy się wrażliwości międzykulturowej, stajemy się bardziej świadomi różnic kulturowych, tolerancyjni i otwarci. Rozumiemy przynależność i odmienność kulturową, cenimy normy i wartości innych kultur, kształtujemy własne opinie unikając stereotypów i uprzedzeń.

Teresa Lewandowska

n-l języka angielskiego